Fizjoterapia uroginekologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się wszelkiego rodzaju problemami dotyczącymi miednicy. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie prawidłowych napięć w ciele człowieka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na obszar miednicy.
Wskazania
- Nietrzymanie moczu
- Obniżenie narządów miednicy mniejszej
- Rozejście mięśnia prostego brzucha po ciąży
- Bolesne miesiączki
- Endometrioza
- Nieregularne miesiączki
- Po operacjach ginekologicznych
- Vulvodynia
- Coccygodynia (ból w okolicy kości ogonowej/guzicznej)
- Hemoroidy
Osoby wykonujące terapię
- mgr Stefan Tabin (Lublin)
- mgr Monika Czubacka - Bryła (Chełm i Lublin)
Na zabieg nie jest wymagane skierowanie.
Miejsce wykonania: Lublin, ul. Zwycięska 6a; Chełm, ul. Plac Kupiecki 12
Czas trwania: 30 - 45 min
Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się wszelkiego rodzaju problemami dotyczącymi miednicy. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie prawidłowych napięć w ciele człowieka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na obszar miednicy. Jak w wielu innych przypadkach jednym z czynników powodujących nieprawidłowe napięcia w naszym ciele jest stres. Większość kobiet kumuluje to wzmożone napięcie właśnie w miednicy. Kiedy stres spowodowany problemami w pracy czy natłokiem codziennych obowiązków lub skrywanymi emocjami towarzyszy nam codziennie- nasze mięśnie, narządy wewnętrzne podlegają permanentnemu napięciu, tracąc umiejętność rozluźniania się. Oprócz stresu możemy wyliczyć wiele innych czynników, które rozregulowują prawidłowe napięcie. Każda przebyta choroba, stan zapalny, przebyte urazy, upadki (nawet te z dzieciństwa, które wydawało by się nie miały większych konsekwencji) wpływają na to jak funkcjonuje nasze ciało. Nie bez znaczenia jest też prowadzony przez nas styl życia i odżywianie się.
Tego rodzaju terapia z powodzeniem znajduje zastosowanie w leczeniu bolesnych miesiączek, endometriozie, nieregularnych miesiączkach. Jest skuteczną terapią przyspieszającą powrót do zdrowia po operacjach ginekologicznych, w przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha po ciąży, we wszystkich rodzajach nietrzymania moczu, obniżeniu narządów miednicy mniejszej, vulvodynii, coccygodynii, hemoroidach. Jest również skuteczną metodą wspomagającą leczenie niepłodności.
Terapia poprzedzona jest wywiadem, w którym fizjoterapeuta zbiera informacje na temat przebytych chorób, urazów itp. a następnie wykonywane jest badanie. Fizjoterapeuta ocenia ustawienie miednicy, ruchomość stawów krzyżowo-biodrowych, stan napięcia mięśni dna miednicy oraz więzadeł i poprzez delikatny dotyk brzucha ocenia ruchomość i stan napięcia narządów. Zebrane w ten sposób informacje pozwalają na dobranie odpowiednich technik leczenia. Zarówno badanie jak i sama terapia zawsze prowadzone są w bezpieczny, komfortowy i bezbolesny sposób.
Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi znaczą metamorfozę, powiększająca się macica przemieszcza narządy wewnętrzne, to niekiedy powoduje znane wielu kobietom problemy takie jak zgaga, uczucie nudności, obrzęki nóg, drętwienie palców. Zmieniająca ustawienie miednica powoduje też szereg zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym z tego powodu na fizjoterapię zgłasza się wiele kobiet z bólem kręgosłupa lędźwiowego, rwą kulszową, bólem kości krzyżowej czy opasającym bólem w kręgosłupie piersiowym. W takich przypadkach wizyta u fizjoterapeuty przynosi niesłychaną ulgę, a przyszła mama może w pełni cieszyć się okresem oczekiwania na przyjście maluszka na świat. Z wizyty u fizjoterapeuty warto też skorzystać w okresie popołogowym, zepchnięte w czasie ciąży narządy wewnętrzne nie zawsze wracają idealnie na swoje miejsce powodując szereg dolegliwości takich jak rozstęp mięśnia prostego brzucha, nietrzymanie moczu, bolesne stosunki, hemoroidy i inne. Z pomocą fizjoterapii uroginekologicznej można pozbyć się wielu z tych problemów. O tego rodzaju terapii warto pomyśleć już w okresie planowania ciąży. Konsultacja, a w uzasadnionych przypadkach terapia, pozwoli przygotować ciało do wielu zmian jakie występują w trakcie ciąży.
Nietrzymanie moczu jest powszechnym problemem, który znacznie obniża komfort życia, choć zdecydowanie częściej dotyczy kobiet zmaga się z nim też wielu mężczyzn. Ten problem dotyka najczęściej osób w starszym wieku, ale nie tylko. Wiele kobiet po urodzeniu dziecka doświadcza wysiłkowego nietrzymania moczu, związane jest to z osłabieniem mięśni dna miednicy, nieprawidłowym rozkładem ciśnień w jamie brzucha oraz nieprawidłowym ustawieniem narządów miednicy mniejszej. Również przebyte stany zapalne dróg moczowych oraz operacje w obrębie miednicy mogą przyczynić się do powstania tego typu schorzenia. Z pomocą przychodzi fizjoterapia uroginekologiczna, z użyciem wybranych technik oraz pracy własnej pacjenta fizjoterapeuta może przywrócić mięśniom odpowiednią siłę i funkcję, a samemu pęcherzowi stworzyć odpowiednie środowisko do optymalnego działania.
- Fizjoterapia uroginekologiczna
150.00 zł.