W Dobrej Formie

Dla mężczyzn po 45 r. życia
Badania w tym pakiecie pozwalają ocenić stan zdrowia mężczyzn dojrzałych, funkcjonowanie podstawowych narządów mężczyzn, określić ryzyko chorób układu krążenia, miażdżycy, cukrzycy, chorób nowotworowych i zaburzeń hormonalnych.
- OB (odczyn opadania krwinek czerwonych)
- Morfologia + retikulocyty
- Analiza moczu
- Glukoza
- Lipidogram - w skład badania wchodzą cholesterol, LDL, HDL, Triglicerydy
- Hormon TSH
- Testosteron - hormon
- PSA

OB (odczyn opadania krwinek czerwonych)
Odczyn OB jest niespecyficznym wskaźnikiem tzw. ostrej fazy. Podwyższone OB wskazuje na procesy zapalne w organizmie lub rozrostowe.
Morfologia + retikulocyty
Morfologia określa ilość czerwonych i białych krwinek, poziom hemoglobiny, hematokrytu, ich wielkości oraz zawartość hemoglobiny w krwince: MCH, MCHC, MCV. Badanie morfologii informuje o ogólnym stanie zdrowia, stanowi podstawę do rozpoznania wielu chorób.
Analiza moczu
Analiza moczu wskazuje na funkcjonowanie układu moczowego (stan nerek, zakażenia układu moczowo- płciowego). Jest ważnym uzupełnieniem badań krwi.
Glukoza
Glukoza to najważniejszy z cukrów, wpływający na gospodarkę węglowodanową. Badanie poziomu glukozy służy do oceny gospodarki węglowodanowej, jest ważnym badaniem w diagnostyce cukrzycy.
Lipidogram - w skład badania wchodzą cholesterol, LDL, HDL, Triglicerydy
Cholesterol - niezbędny składnik błony komórkowej. Na jego bazie tworzone są niektóre hormony oraz kwasy żółciowe. Wytwarzany jest głównie w wątrobie. Nadmiar cholesterolu może odkładać się na ścianach naczyń, powodując miażdżycę. Określenie poziomu cholesterolu pozwala na ocenę gospodarki tłuszczowej. Jest podstawowym badaniem w profilaktyce miażdżycy.
LDL - lipoproteiny o niskiej gęstości. LDL są uważane za niekorzystne, bo odkładają nadmiar cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, przez co przyczyniają się do powstania miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Badanie ocenia ryzyko miażdżycy i jej następstw, jak udar mózgu i zawał mięśnia sercowego.
HDL - lipoproteiny o wysokiej gęstości. HDL są uznawane za korzystne, ponieważ zbierają nadmiar cholesterolu i zwiększają jego degradację i eliminację z organizmu. HDL działa przeciwmiażdżycowo, dlatego jest nazywany "dobrym" cholesterolem. Podwyższone wartości występują np.: w zaburzeniach lipidowych, przy dużej i nieregularnej aktywności fizycznej, po lekach obniżających lipidy. Spadek stężenia jest charakterystyczny w zespole nerczycowym, u osób z hipertriglicerydemią, u palaczy tytoniu.
Triglicerydy - służą jako nośniki i magazyn energii. Badanie ocenia gospodarkę tłuszczową i ryzyko miażdżycy. Wartości nieprawidłowe mogą wskazywać na zaburzenia przemiany materii, miażdżycę, nadużywanie alkoholu, cukrzycę, choroby nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy. Zwiększone stężenie triglicerydów we krwi jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
Hormon TSH
Hormon TSH to hormon przysadki odzwierciedlający pracę tarczycy. Choroby tarczycy objawiają się m.in. zmęczeniem, sennością, nagłym tyciem lub utratą wagi, podenerwowaniem itd. Badanie ocenia stan czynnościowy tarczycy.
Testosteron - hormon
Testosteron to najważniejszy spośród męskich hormonów płciowych (androgenów). Powstaje głównie w jądrach. Odpowiedzialny jest za rozwój męskich organów płciowych. Badanie testosteronu wykonywane jest przy podejrzeniu hormonalnie uwarunkowanego schorzenia, impotencji, obniżenia libido męskiego, niepłodności. Wartości nieprawidłowe mogą wystąpić również w chorobach wątroby i nerek, jąder.
PSA
PSA jest antygenem specyficznym dla prostaty. Jest on obecny w zdrowej, łagodnie przerośniętej i rakowej tkance prostaty, a także w płynie sterczowym i nasiennym. Podwyższone stężenie PSA pojawia się u pacjentów z rakiem prostaty, łagodnym przerostem prostaty i stanami zapalnymi innych, sąsiadujących z prostatą narządów moczowo-płciowych, ale nie występuje u pacjentów zdrowych i z nowotworami innymi niż rak prostaty.