InterWizjer

Zdrowe serce
Zestaw badań pozwalający określić pracę serca. Pakiet ten pomoże Ci ustalić z jakiego powodu masz wysokie ciśnienie, kołatanie serca, złe samopoczucie. Zestaw badań zawartych w tym Pakiecie ocenia funkcjonowanie układu krążenia oraz określa ryzyko chorób serca.
- Lipidogram: Cholesterol, LDL, HDL, Triglicerydy
- CK (kinaza kreatyny)
- CKMB (mass)

Lipidogram: Cholesterol, LDL, HDL, Triglicerydy
Cholesterol - niezbędny składnik błony komórkowej. Na jego bazie tworzone są niektóre hormony oraz kwasy żółciowe. Wytwarzany jest głównie w wątrobie. Nadmiar cholesterolu może odkładać się na ścianach naczyń, powodując miażdżycę. Określenie poziomu cholesterolu pozwala na ocenę gospodarki tłuszczowej. Jest podstawowym badaniem w profilaktyce miażdżycy.
LDL - lipoproteiny o niskiej gęstości. LDL są uważane za niekorzystne, bo odkładają nadmiar cholesterolu w ścianach naczyń krwionośnych, przez co przyczyniają się do powstania miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Badanie LDL ocenia ryzyko miażdżycy i jej następstw, jak udar mózgu i zawał mięśnia sercowego.
HDL - lipoproteiny o wysokiej gęstości. HDL są uznawane za korzystne, ponieważ zbierają nadmiar cholesterolu i zwiększają jego degradację i eliminację z organizmu. HDL działa przeciwmiażdżycowo, dlatego jest nazywany "dobrym" cholesterolem. Podwyższone wartości występują np.: w zaburzeniach lipidowych, przy dużej i nieregularnej aktywności fizycznej, po lekach obniżających lipidy. Spadek stężenia jest charakterystyczny w zespole nerczycowym, u osób z hipertriglicerydemią, u palaczy tytoniu.
Triglicerydy - służą jako nośniki i magazyn energii. Badanie ocenia gospodarkę tłuszczową i ryzyko miażdżycy. Wartości nieprawidłowe mogą wskazywać na zaburzenia przemiany materii, miażdżycę, nadużywanie alkoholu, cukrzycę, choroby nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy. Zwiększone stężenie triglicerydów we krwi jest czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.
CK (kinaza kreatyny)
CK (kinaza kreatyny) to enzym istniejący w kilku formach (izoenzymy) w mięśniu sercowym oraz w mięśniach szkieletowych. CK dostaje się w zwiększonych ilościach do krwi podczas uszkodzenia komórek mięśniowych np.: w zawale serca, przy intensywnym treningu. Znaczenie badania: badanie diagnostyczne pomocne w rozpoznawaniu zawału mięśnia sercowego. Po stwierdzeniu podwyższonych wartości CK oznacza się CK-MB (frakcja sercowa) w celu ustalenia pochodzenia enzymu (sercowe lub mięśniowe).
CKMB (mass)
CKMB (mass) to izoenzym istniejący w mięśniu sercowym (frakcja sercowa). Badanie jest pomocne w rozpoznawaniu zawału mięśnia sercowego.