Jesteś tutaj:
moje konto luxmed

Diagnostyka zawrotów głowy i zaburzeń równowagi

Próba miasteniczna lub tężyczkowa  • Lublin, ul. Koncertowa 4D

Informacje o badaniu
Rezerwacja terminu
Wymagana - e-rezerwacja
Skierowanie
Bezwzględnie wymagane
Przedział wiekowy
W zależności od lekarza - proszę sprawdzić szczegóły w wizytówce lekarza
Czas oczekiwania na wynik
Wynik dostępny bezpośrednio po badaniu.
Przygotowanie
  • W dniu badania nie powinno się przyjmować leków przeciwbólowych.
  • Należy zabrać ze sobą wyniki dotychczas wykonanych badań obrazowych, neurofizjologicznych, laboratoryjnych, jeśli były wykonywane.
Opis badania
Próba tężyczkowa inaczej nazywana jest badaniem nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej lub próbą ischemiczną. Badanie jest stosowane w celu diagnozy tężyczki - choroby, która objawia się wzmożoną pobudliwością nerwowo-mięśniową. Badanie wykonuje się z użyciem elektrody igłowej, którą wprowadza się w mięsień między kciuk a palec wskazujący. Następnie na ok. 10 minut na ramię Pacjenta zakłada się opaskę elastyczną w celu wstrzymania przepływu krwi (skutkiem jest brak czucia w ręce i silne mrowienie, co jest dość nieprzyjemne). Po zwolnieniu mankietu uciskowego obserwuje się, czy pojawiają się objawy charakterystyczne dla tężyczki.

Próba miasteniczna to badanie transmisji nerwowo-mięśniowej, nazywana jest też próbą nużliwości lub próbą męczliwości. Ma na celu ocenę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, przy pomocy stymulacji serią supermaksymalnych bodźców. Stosowana jest w diagnostyce miastenii, czyli nużliwości mięśni. Badanie nie jest inwazyjne, ponieważ do jego wykonania wykorzystuje się elektrody powierzchniowe, które są umieszczane na skórze.

Drukuj przygotowanie